Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam článkov

Zvrat v globálnom otepľovaní? Skleníkové plyny premeníme na palivo

S rastúcou obľubou, ale aj nutnosťou využívania obnoviteľných zdrojov energie sa stále objavujú nové a nové druhy energií. Jednou z najperspektívnejších sa dnes javí takzvané solárne palivo. A to nielen preto, že využíva energiu zo slnka.

Výroba solárneho paliva je založená na sofistikovanej technológii, kde sa prostredníctvom solárnych článkov na princípe fotosyntézy vytvorí z oxidu uhličitého (CO2) oxid uhoľnatý (CO). Keďže oxid uhoľnatý je výbušná látka dá sa buď priamo použiť ako palivo, prípadne ako surovina na výrobu ďalších tekutých palív, či chemických látok.

Na rozdiel od dlhoročnej vízie pohonu áut na vodík je navyše pomerne jednoducho použiteľná v štandardných spaľovacích motoroch. Navyše v posledných rokoch sa vývoj solárnych palív veľmi výrazne pohol dopredu a pomaly ho už dokážeme vyrábať takmer za ceny porovnateľné s benzínom. V prípade ak by sa ho podarilo dostať do masovej produkcie bola by to revolúcia vo svete automobilov.

„Namiesto produkcie energie jednosmerným, trvalo neudržateľným, spôsobom v smere od fosílnych palív k skleníkovým plynom, vieme dnes proces zvrátiť a recyklovať tak za pomoci slnečného žiarenia atmosferický uhlík na palivo," uviedol profesor chicagskej univerzity Amin Salehi-Khojin. Práve on sa so svojim výskumným tímom pričinil o výrazné zefektívnenie a zlacnenie procesu výroby solárnych palív.

Okrem využitia v palivách, či výrobe rôznych chemických zlúčenín je táto technológia aj výrazným posunom pri možnom budúcom osídľovaní Marsu. Nakoľko je jeho atmosféra tvorená hlavne oxidom uhličitým a nachádza sa tam aj voda práve táto technológia môže zaručiť novým komunitám na červenej planéte trvalo udržateľný prísun energie.

Autor: Matej Šulc





Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.