Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Najnovšie

Zastavenie prepravy ruskej ropy cez Ukrajinu

RTVS :24 - Ukrajina nepredĺži dohodu s Gazpromom

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

Chcete byť informovaní?

Kalendár akcií

PR sekcia

Stredoslovenská energetika mení svoju kreatívu

JAVYS súčasťou Európskej priemyselnej aliancie pre malé modulárne reaktory

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Slovensko môže mať vážne problémy aj pri prerušení tokov ropy cez Ukrajinu

Súčasná rusko-ukrajinská kríza predstavuje zásadnú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Európy, vrátane Slovenska. Zatiaľ čo starý kontinent spotrebúva asi 30% ruského zemného plynu, z ktorého až polovica tečie cez Ukrajinu, južná vetva ropovodu Družba, taktiež pretínajúca územie Ukrajiny, v podstate zásobuje len Slovensko, Česko, Maďarsko a Bosnu a Herzegovinu. Takže sa nemožno čudovať, že pozornosť európskych médií a štátnikov sa upriamuje prevažne na zemný plyn, zatiaľ čo preprava ropy ostáva bokom. Avšak Slovensko môže mať vážne problémy aj v prípade prerušenia tokov ruskej ropy cez územie nášho východného suseda, keďže takto pokrýva až 100% svojich potrieb.

Pokiaľ pri zemnom plyne sú kapacity slovenských prepojení s okolitými krajinami a nadväzujúcich plynovodov dostatočné na to, aby sme túto komoditu mohli prijať aj alternatívnymi trasami, pri dodávkach ropy je situácia diametrálne odlišná. Ak by došlo k zastaveniu prepravy ropy cez ukrajinskú vetvu ropovodu Družba, Slovensko by bolo odkázané na svoje 90-dňové zásoby a obmedzené využitie ropovodu Adria. Úplné pokrytie objemov spracovaných na Slovensku sa očakáva až v roku 2015 a to zväčšením kapacity prepoja medzi Adriou a Družbou a pridaním prečerpávacej stanice v Maďarsku.

Ďalšou, nateraz nevyskúšanou alternatívou by mohol byť reverz samotnej Družby, ktorého realizácia by do značnej miery závisela od šikovnosti technikov českého a slovenského prevádzkovateľa ropovodnej siete Mero a Transpetrol. Opakovala by sa tak situácia z roku 2009, kedy nám Česi promptne pomohli počas plynovej krízy. V kritickej chvíli by sme sa tiež museli spoliehať na solidaritu európskych spoločností majúcich zarezervovanú kapacitu v značne využívanom ropovode TAL. Bez ich ústupkov by pravdepodobne nebolo možné dopraviť na Slovensko dostatok ropy ani reverzom cez Družbu.

Pre úplnosť je potrebné spomenúť aj ropovod Odesa - Brody, ktorý by taktiež mohol byť v čase výpadku dodávok ruskej ropy cez ukrajinské územie využiteľný. A v budúcnosti by mohol pomôcť aj plánovaný ropovod Bratislava – Schwechat za podmienky, že sa rakúsky OMV zaviaže zabezpečiť reverzné dodávky ropy na Slovensko.

V každom prípade všetky alternatívne trasy k Družbe, čiastočne využívajúce ropné tankery, by najskôr viedli k predraženiu prepravy ropy pre Slovensko.

Jozef Badida
Energetický analytik

Článok vyšiel v TASR, dňa 22. augusta 2014







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2025 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.