Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

Rozhovor s Martinom Magáthom, novým šéfom SEPS-u

RTVS :24 - MH SR: Na faktúre nikto neuvidí nárast cien

RTVS :24 - Pomoc vlády s cenami energií na budúci rok

Štátna pomoc pre najväčších znečisťovateľov

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS úspešne obstarala podporné služby na rok 2024 s úsporou € 15 mil.

SPP informuje o cenách za dodávku energie v roku 2024

Pozitívny výsledok hospodárenia štátneho SEPS-u

SPP – distribúcia spolu s partnermi podporí nákup nového kotla sumou do výšky 600 EUR

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

Ukrajinský boj za lepšie ceny plynu môže byť prospešný aj pre nás

Trojstranné rokovania Rusko – Ukrajina - EU, zdá sa, konečne viedli k hmatateľnému výsledku. Pokiaľ budú štokholmské arbitráže ukončené, strany sa dohodli na prechodnom riešení. Ukrajinci do konca roka zaplatia $ 3,1 miliardy a Rusi im vo vykurovacej sezóne trvajúcej od októbra 2014 do marca 2015 dodajú 5 miliárd m³ plynu (s opciou na ďalších 5 mld. m³) za $ 385/1000 m³. Samozrejme, „čert sa skrýva v detailoch“ a tak nás ešte obe strany môžu prekvapiť. Zaplatí Ukrajina vopred alebo až po dodaní plynu? Pokrýva predmetná suma iba dlh Ukrajiny alebo už zahŕňa aj platby za plyn poskytnutý počas nadchádzajúcej zimy? Nasledujúce dni ukážu, ako si Rusi a Ukrajinci, dva bratské slovanské národy, vlastne rozumejú.

V tomto spore sú však pre zvyšok stredoeurópskeho regiónu zaujímavé predovšetkým dva faktory: (i) sprístupnenie obrích ukrajinských zásobníkov a (b) snaha nášho suseda získať trhovú cenu za ruský plyn.

Ukrajinské zásobníky dokážu uskladniť až 32 miliárd m³ plynu, zatiaľ čo krajiny V4 asi len 15 miliárd m³. Predovšetkým kapacity nachádzajúce sa na západnej Ukrajine, priamo susediacej so Slovenskom, Poľskom a Maďarskom, môžu prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Európy a zároveň do budúcna poskytujú vynikajúcu obchodnú príležitosť pre európske spoločnosti. Z tohto dôvodu môže vzniknúť na Ukrajine, resp. na Slovensku obchodný plynárenský uzol s potenciálom posilniť likviditu slovenského či stredoeurópskeho plynárenského trhu.

Veľmi zaujímavo vyznieva aj volanie Ukrajiny po trhových cenách plynu a ani krajiny V4 by k tejto iniciatíve nemali byť ľahostajné. V bežnom trhovom prostredí by cena pre nášho východného suseda mala zodpovedať tomu, za čo plyn nakúpi v Nemecku, po odpočítaní nákladov na prepravu cez samotnú Ukrajinu, SR a ČR. Ide o „net back princíp“, ktorý sa však, aj na škodu slovenských odberateľov plynu, v našom regióne neuplatňuje. Ukrajina, ale aj SR sú bližšie k Nemecku, a teda nákupná cena by mala byť tiež nižšia. Opak je pravdou, keďže Slovensko, na rozdiel od Nemecka, prakticky iný, ako ruský plyn, ani neodoberá.

Jozef Badida
analytik portálu energieprevas.sk

Skrátená verzia článku bola uverejnená v TASR dňa 29.09.2014.

Autorské práva vyhradené







Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.