Partnermi portálu Energie pre Vás sú:

1
2
3
4

Chcete byť informovaní?

Najnovšie

P. Dovhun: Slovensko bude potrebovať vybudovať nové elektrárne

Čo je za vysokými cenami energií a ako ich skrotiť

Ohlásená štátna pomoc domácnostiam s cenami energie

Ministri energetiky sa nedohodli na cenách

Kalendár akcií

PR sekcia

SEPS modernizuje vedenie Podunajské Biskupice – Gabčíkovo

REPowerEU - katalyzátor tepelných čerpadiel

HIKEMATES a SPP vybudovali na Muránskej planine novú turistickú útulňu Sláviček

SPP CNG prináša motoristom možnosť tankovať CNG už aj v Martine

Ponuky

Voľné pozície v NET4GAS

Career at UNFCCC

Job openings at IEA

Späť na zoznam komentárov

V Európe (zatiaľ) víťazí ruský plyn nad americkým či arabským

Európska plynárenská konferencia (EGC) konajúca sa každý rok vo Viedni je vynikajúcim miestom výmeny informácií ohľadne plynárenstva „okorenená“ pravidelnou účasťou špičiek Gazpromu. Nebolo tomu ináč ani v januári 2017, kedy sa naplno rozbehla debata ohľadne potenciálnej súťaže medzi dodávkami ruského plynu a skvapalneným plynom (LNG) z iných častí sveta. A víťazom, aspoň nateraz, je ruským Gazprom...

Všetci dobre vieme, že Európa je silne závislá od dovozu ruského plynu. Navyše import plynu zo zahraničia rastie, keďže domáce, európske zdroje sa zmenšujú. Ťažba klesá tak v holandskom Groningene, ako aj v Severnom mori a predikcie Medzinárodnej energetickej agentúry tiež nevyzerajú ružovo.

Vývoj ťažby zemného plynu v EÚ (28) v miliardách m³, zdroj obrázka: Prezentácia Petra Frasera z IEA

S cieľom zvýšiť konkurenciu, energetickú bezpečnosť jednotlivých krajín a zároveň zabezpečiť náhradu za klesajúcu ťažbu sa v Európe (hoci nie rovnomerne) vybudovalo relatívne veľa regasifikačných terminálov schopných prijímať skvapalnený zemný plyn (LNG) dovážaný loďami z iných častí sveta, predovšetkým z USA či Kataru. Množstvo takýchto LNG terminálov sa nachádza v západnej Európe: Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Veľká Británia, Holandsko, Belgicko, Taliansko. O dosť horšie je na tom východná časť nášho kontinentu, ktorý nedisponuje dostatočnou alternatívou k ruským dodávkam plynu, keďže tieto zaradenia sa aktuálne nachádzajú len v Poľsku a v Litve.

Krajiny schopné vyvážať a prijímať skvapalnený zemný plyn (LNG) , zdroj obrázka: Prezentácia Andrew Walkera zo Cheniere

Avšak aj napriek znižujúcej sa európskej ťažbe a nízkym cenám plynu nebol rok 2016 pre dodávky LNG do Európy nijako prelomový. Kapacity LNG terminálov boli totiž využité len niečo nad chabých 20%. Dôvodom nízkej miery využitia LNG kapacít európskych prístavov je predovšetkým lepšia cena plynu v Ázii, do ktorej väčšina dodávok LNG v roku 2016 smerovala. Ako vidieť z nasledujúcich (predbežných) údajov porovnania zmien dovozu LNG, najväčší apetít mali v minulom roku rozvíjajúce sa štáty ako Čína, India, Egypt, Pakistan či Jordánsko.

Zmena v objemoch dovozu LNG jednotlivých krajín 2015-16, zdroj obrázka: Prezentácia Geoffrroya Hureau-a zo Cedigaz

Túto situáciu znižujúcej sa európskej ťažby a atraktívnejších cien plynu v Ázii naplno využil náš „dvorný“ dodávateľ – ruský Gazprom. Ako oznámili Alexander Medvedev, zástupca predsedu Predstavenstva tohto ruského plynárenského giganta, na konferencii vo Viedni, v priebehu roku 2016 sa im podarilo do Európy (vrátane Turecka) dodať rekordných 179,3 miliárd m³ plynu! Zároveň tým zvýšili svoj podiel na európskom trhu z 31% na 34%.

Vývoj dodávok plynu ruského Gazpromu do Európy, zdroj obrázka: Prezentácia Francis Browne z Platts

Budúcnosť je samozrejme ťažké odhadnúť, no už dnes vieme, že v nasledujúcich rokoch sa zvýši ponuka skvapalneného plynu predovšetkým z USA. Majú sa totiž dokončiť a uviesť do prevádzky ďalšie LNG terminály určené na skvapalnenie bridlicového plynu. Samozrejme ide o dobrú správu pre odberateľov, ku ktorým sa radí aj Európa, keďže narastie ponuka a teda aj naše možnosti. Ako však dodáva francúzsky analytik Geoffrroy Hureau zo Cedigaz-u, „Rusko by si mohlo udržať svoj trhový podiel v Európe vďaka nižším ťažobným nákladom“.

Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk

© Autorské práva vyhradené

Ak chcete byť pravidelne informovaní, prosím, prihláste sa k odberu nášho Infokuriéra.Všetky práva k webovej stránke, príspevkom a fotografiám sú vyhradené. Copyright © EpV, s.r.o., 2014-2023 | Designed & Programmed by Richard Haríň

Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies, vďaka ktorým vylepšujeme naše služby. Viac info nájdete vo VOP. Logo na stiahnutie.